Perspektyviausios profesijos

Labiausiai tikėtina, kad geri šių profesijų meistrai artimiausius kelis dešimtmečius galės įsidarbinti ypatingai greitai ir lengvai.

Atsinaujinančios energetikos įrangos montuotojas (-a)

Mokomasi saugiai, patikimai ir kokybiškai atlikti saulės elektrinių, vėjo elektrinių, geoterminių šilumos siurblių ir kitos atsinaujinančios energetikos įrangos montavimo darbus. Praktinio mokymo metu pritaikomi elektrotechnikos reiškiniai, skaitomos ir braižomos elektros schemos, atliekama įrenginių instaliacija, montuojami jų valdymo aparatai. Taip pat išmokstama prisijungti prie pastato šalto ir karšto vandens tiekimo, atlikti šildymo sistemų prietaisų montavimo darbus. Įgijus profesiją galima pastatuose ar šalia jų montuoti nedidelės apimties (iki 100 kW vardinės atiduodamosios galios) atsinaujinančios energijos įrangą, tarp jų ir saulės kolektorius.

Programuotojas (-a)

Mokomasi projektuoti ir kurti informacines sistemas, tipinę programinę įrangą, programiškai įgyvendinti ir administruoti duomenų bazes, valdyti programavimo aplinką ir kūrimo procesą. Įgyjama praktinė patirtis valdyti savo paties ir komandos atliekamą programinio kodo kūrimą, taikyti testavimu ir vartotojo elgsena pagrįsto programavimo metodiką. Profesiją įgiję asmenys gali dirbti informacinių ir ryšių technologijų sektoriaus verslo įmonėse, kitų sektorių organizacijų informacinių technologijų padaliniuose, programuoti individualius užsakymus arba įgyvendinti savo IT idėjas.

Automatinių sistemų mechatronikas (-ė)

Mokomasi savarankiškai užtikrinti gamyklinės paskirties robotų veikimą. Prie gamybos linijų įgyjama praktika atpažinti gedimus ir remontuoti automatinių sistemų pavaras ir mechanizmus, montuoti elektrinius įrenginius ir variklius, elektroninius, pneumatinius ir hidraulinius įrenginius, programuojamus automatikos įrenginius, taip pat išmokstama programuoti automatines gamybos sistemas bei vykdyti techninę visų šių įrenginių priežiūrą. Įgijus mechatroniko profesiją galima dirbti daugumoje įmonių, kurios savo produkciją gamina automatizuotu būdu – nuo ledų fabriko iki automobilių gamyklos.

Automobilių mechanikas (-ė)

Mokomasi įvertinti automobilio mechanizmų ir sistemų būklę pagal išorinius požymius, atlikti automobilių techninės priežiūros darbus, laikantis gamintojo nurodymų ir rekomendacijų, ardyti, surinkti, reguliuoti ir derinti automobilio mechanizmus bei sistemas, aptikti gedimus, nustatyti jų priežastis ir jas pašalinti. Praktikoje įgyjami įgūdžiai, reikalingi pagrindinėms automobilių mechaniko veikloms: variklių maitinimo ir uždegimo sistemų, transmisijos, važiuoklės, stabdžių ir elektros įrenginių derinimas, montavimas, priežiūra, tvarkymas ir taisymas. Baigus programą galima dirbti įvairiose automobilių arba jų įrenginių priežiūros ir remonto paslaugas teikiančiose įmonėse, arba tokią įmonę įkurti patiems.

Siuvėjas (-a)

Mokomasi siūti ir taisyti drabužius, teikti drabužio modeliavimo paslaugas, priimti siuvimo paslaugos užsakymą. Įgyjama praktikos tinkamai pasiruošti darbo vietą, valdyti ir prižiūrėti siuvimo procese naudojamą įrangą, taip pat nupiešti drabužio modelį atsižvelgiant į užsakovo figūrą, parengti drabužio konstrukcinį brėžinį, apibūdinti medžiagų pluoštinę sudėtį ir jų savybes, parinkti ir suderinti medžiagas, siūlus, furnitūrą, sukirpti drabužių detales ir jas sujungti į vieną gaminį. Įgijus profesiją galima modeliuoti ir siūti įvairius vyriškus, moteriškus ir vaikiškus drabužius, įsidarbinti siuvimo įmonėse, dizainerių komandose, gaminti filmuose ir spektakliuose naudojamus aktorių kostiumus, pradėti savo verslą ar rūbų liniją.

Elektrikas (-ė)

Mokomasi savarankiškai užtikrinti visų elektros energiją naudojančių įrenginių prijungimo prie energijos šaltinio instaliacijas, taip pat įrengti ir eksploatuoti energijos linijas bei atpažinti ir šalinti jų gedimus, dirbti su elektros apskaitos įrenginiais. Įgyjama praktikos montuoti žemos ir vidutinės įtampos skirstomuosius tinklus, įrengti ir prižiūrėti ryšio, gaisro ir apsaugos signalizacijų įrenginius, prijungti apšvietimą ir energijos tiekimą. Be to, elektrikai moka prižiūrėti liftus, eskalatorius, lynų kelius, automatikos įrenginius ir kitas elektros mašinas, saulės elektrinių įrangą. Profesiją įgijęs asmuo bus pajėgus įrengti ir prižiūrėti visus įmonių elektros įrenginius ar net įkurti savo įmonę, tiekiančią intelektualių pastatų valdymo sistemas.

Renginių techninio aptarnavimo darbuotojas (-a)

Mokomasi savarankiškai užtikrinti, kad visi organizuojami renginiai prasidėtų laiku ir vyktų be nesklandumų, o scena ir visa scenos įranga būtų paruošta saugiai ir efektyviai naudoti. Įgyjama praktikos skaityti scenos konstrukcijų schemas, surinkti ir prižiūrėti scenas, įrengti ir valdyti apšvietimo, garso ir vaizdo įrangos pultus bei nustatyti scenos įrangos problemas ir jas pašalinti. Taip pat išmokstama tinkamai transportuoti ir sandėliuoti renginiuose naudojamą įrangą. Įgiję profesiją asmenys gali dirbti įmonėse organizuojančiose įvairius renginius, filmavimus, koncertus arba įkurti savo įmonę, užsiimančią renginių techninių aptarnavimu, jų įgarsinimu, įvaizdinimu ar apšvietimu.

Konditeris (-ė)

Mokomasi kurti ir gaminti duonos bei pyrago gaminius, įvairius desertus, saldainius, sausainius ir tortus. Mokantis įgyjami praktiniai gebėjimai tinkamai prižiūrėti įrenginius ir reikmenis, juos naudoti gaminant miltinius, cukrinius, kreminius, šokoladinius gaminius, taip pat tokių gaminių puošimo ir dekoravimo elementus. Išmokstama parinkti, paruošti ir apskaičiuoti desertams gaminti reikalingas žaliavas pagal receptūras, parinkti ir paruošti šokoladą ir kitas žaliavas rankų darbo saldainių gamybai, kepti šakočius ir tortus. Įgijus profesiją galima dirbti įvairiose maitinimo įmonėse ir kavinėse, duonos bei pyrago kepyklose, saldainių ir kitų saldumynų fabrikuose arba atidaryti savo desertų liniją.

Bepiločių orlaivių valdytojas (-a)

Mokomasi valdyti ir prižiūrėti bepiločius orlaivius, išmanyti jiems keliamus reikalavimus. Įgyjama praktinė patirtis naudoti kompiuterinę ir programinę įrangą,  skirtą gautų duomenų apdorojimui ir 3D modeliavimui, vaizdo ir garso įrašymo įrangą, infraraudonųjų spindulių kamerą. Profesiją įgiję asmenys geba vadovautis Civilinės Aviacijos Administracijos (CAA) patvirtintomis bepiločių orlaivių naudojimo taisyklėmis. Įgijus išsilavinimą galima dirbti statybų,  nekilnojamo turto, žemės ūkio, miškininkystės sektoriuose, draudimo paslaugas teikiančiose įmonėse, logistikos, saugumo ir teisėtvarkos srityse, taip pat pramogų verslo industrijoje.

Interjero apipavidalintojas (-a)

Mokomasi dekoruoti interjerus ir apipavidalinti juos įvairiems renginiams, gaminti originalias interjero detales, gilinamasi į dekupažo subtilybes ir kitas dekoro technologijas. Įgyjami praktiniai įgūdžiai  savarankiškai gaminti interjero elementus, rengti interjero apipavidalinimo planą, įgyvendinti interjero apipavidalinimo projektą, dekoruoti eksponavimo zonas, atlikti meninį dekoravimą. Interjero apipavidalintojo kvalifikaciją įgijęs asmuo gali dirbti interjero dizaino studijose, statybos ir remonto, prekybos įmonėse, muziejuose ir parodų centruose arba kurti plėtoti privatų verslą – suteikti paslaugas pagal individualius užsakymus.

Kompiuterių tinklų aptarnavimo technikas (-ė)

Kompiuterių tinklų aptarnavimo technikas išmano darbą kompiuterių tinkle ir geba dirbti įmonėse, kuriuose įdiegta įvairi techninė bei programinė įranga, sukurtas kompiuterių tinklas. Įgyjami praktiniai įgūdžiai ir kompetencijos, reikalingi skirtingiems kompiuterių tinklų derintojo veiklos procesams: nesudėtingų sistemų dizaino ir architektūros techninių sąlygų, duomenų modelių derinimui, kompiuterinių tinklų komponenčių derinimui, kibernetinės saugos taikymui, naujų darbo vietų įrengimui, tinklų inventorizacijos procedūrų priežiūrai, tinklo duomenų srautų stebėjimui.

Masažuotojas (-a)

Mokomasi įvertinti kliento fizinę ir emocinę būklę, atlikti klasikinį, gydomąjį, sportinį, netradicinį, kosmetinį masažus, kūno puoselėjimo procedūras. Įgyjami praktiniai įgūdžiai paruošti darbo vietą ir darbui reikalingas priemones, sudaryti masažo procedūros veiksmų planą, įvertinti indikacijas ir kontraindikacijas, atlikti parinktą masažo procedūrą atsižvelgiant į kliento sveikatos būklę. Masažuotojas taip pat išmano medicinos statistiką, sveikatos draudimo ir sveikatos teisės pagrindus, naudojimosi informacinėmis ir ryšio technologijomis būdus, kenksmingus masažuotojo veiklos veiksnius.

Natūralios kosmetikos gamintojas (-a)

Mokomasi kurti ir gaminti natūralios kosmetikos produktus, realizuoti savo pagamintą produkciją. Įgyjami įgūdžiai taikyti natūralios kosmetikos gamybos reikalavimus, naudoti augalus augalų vandens gamybai, gaminti natūralios kosmetikos priemones iš augalinės ir gyvulinės kilmės žaliavų, gaminti muilą, realizuoti natūralios kosmetikos produktus. Asmenys, įgiję natūralios kosmetikos gamintojo kvalifikaciją, gali dirbti natūralios kosmetikos gamybos ar prekybos įmonėse, grožio salonuose ar studijose, kuriose naudojama natūrali kosmetika, taip pat gali į prekybą pateikti savo gaminamus natūralios kosmetikos produktus.

Vizualinės reklamos gamintojas (-a)

Vizualinės reklamos gamintojas mokosi savarankiškai kurti, projektuoti ir gaminti reklamos produktus, juos montuoti bei atlikti jų garantinį aptarnavimą. Įgyjamos kompetencijos: grafinių elementų komponavimo, kompiuterinio projektavimo, vaizdų apdorojimo, reklamos gamybos verslo organizavimo, parengimo spausdinti skaitmenine spauda, reklamos elementų gamybos, pakuotės techninio projektavimo, reklaminio apklijavimo lipniomis plėvelėmis, tūrinės reklamos gamybos ir kitos. Įgiję profesiją asmenys gali dirbti įmonėse teikiančiose reklamos paslaugas, viešųjų ryšių agentūrose, taip pat įkurti savo verslą ir aptarnauti įmones bei kitus klientus.

Oro uosto aptarnavimo specialistas (-ė)

Galima mokytis orlaivių antžeminio aptarnavimo arba oro uosto keleivių aptarnavimo profesijų. Pirmu atveju mokomasi suprasti bei paskirstyti užduotis prie orlaivio, rengti orlaivio centravimo dokumentus, planuoti ir prižiūrėti krovinių procesus, atlikti prevencinę apsaugą nuo orlaivio apledėjimo, valdyti teleskopinius tiltus ir orlaivio stūmimo bei kitą įrangą. Antru atveju mokomasi atpažinti oro uoste galinčius kilti pavojus ir mažinti jų riziką, registruoti keleivius bei bagažą į skrydį, vykdyti laipinimą, aptarnauti vėluojančių ar atšauktų skrydžių keleivius, teikti paslaugas atvykstantiems ir jungiamųjų skrydžių keleiviams. Įgiję profesiją gebės laikytis specifinių aviacijos taisyklių ir standartų, galės įsidarbinti oro uostuose.

Dekoratyvinio želdinimo ir aplinkos tvarkymo verslo darbuotojas (-a)

Mokomasi tinkamai auginti augalus želdynų ir sodų įveisimui, pažinti kompozicijoms kurti naudojamus augalus ir kurti jų kompozicijas, naudoti pažangias technologijas įrengiant mažosios architektūros objektus. Įgyjama žinių apie įvairių augalų ir dirvų savybes, jų tręšimą ir apsaugos priemones. Besimokantys įgyja praktinių gebėjimų daiginti ir auginti gėles, sodmenis, vaistažoles, formuoti gėlynus, medelynus, įrengti gyvatvores, veją, takus, aikšteles, dekoratyvinius baseinus ar tvenkinius. Įgijus profesiją galima dirbti želdynų tvarkymo arba augalų veisimo įmonėse, augalų parduotuvėse arba įkurti aplinkos, kiemų ir sodų formavimo ir aptarnavimo verslą. 

 

Kitos perspektyvios profesijos, kurias įgiję asmenys turės geriausias galimybes sėkmingai karjerai:

  • Kompiuterinio projektavimo operatorius/-ė
  • Jaunesnysis sistemų administratorius/-ė
  • Automobilių elektromechanikas/-ė
  • Oro kondicionavimo sistemų montuotojas/-a
  • Orlaivių mechanikas/-ė
  • Metalo apdirbimo staklių operatorius/-ė
  • Suvirintojas/-a
  • Virėjas/-a
  • Apdailininkas/-ė
  • Apskaitininkas/-ė
  • Visažistas/-ė
  • Sporto organizacijos veiklos organizatorius/-ė

O iš viso galima rinktis iš kelių šimtų skirtingų mokymosi programų ir modulių. Tarp jų nesunku rasti ir tau labiausiai tinkančią ar patinkančią.

Su visomis programomis išsamiau susipažinti galima čia: www.aikos.smm.lt

Pradėk savo kelionę sėkmingos karjeros link jau šiandien!

Mokyklos ir jose dirbantys profesijos mokytojai laukia tavo talento ir noro tapti pačiu geriausiu pasirinktos profesijos meistru.

Žiemos priėmimas – jau greitai!